Rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oznacza wstrzymanie działań egzekucyjnych i pomaga uchronić majątek przedsiębiorstwa przed wierzycielami. Celem postępowania jest zawarcie układu oraz spłata zobowiązań wedle ustalonego i zatwierdzonego harmonogramu. Zasadniczo restrukturyzacja jest działaniem, które ma uchronić firmę przed widem likwidacji.
Nasza kancelaria przeprowadza następujące postępowania restrukturyzacyjne:
- Operacyjne – restrukturyzacja operacyjna dotyczy zmian w sposobie działania firmy, głównie w zakresie zasobów, marketingu i produktów.
- Własnościowe – polegają na wprowadzeniu zmian w strukturze zarządzania firmy, często wiążą się z fuzjami, przekształceniem spółek lub podziałem.
- Finansowe – jest to dokładna analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa zwieńczona spisaniem listy wierzycieli, majątku dłużnika oraz kwot zadłużenia. W wyniku postępowania tworzony jest harmonogram spłat.
Zasady przeprowadzania postępowań restrukturyzacyjnych zostały opisane w Prawie restrukturyzacyjnym.
Jakie postępowania restrukturyzacyjne można wdrożyć?
W zależności od sytuacji dłużnika można wdrożyć jedną z 4 ścieżek postępowania:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu – ogranicza się jedynie do zawarcia układu na podstawie głosowania. Dłużnika zachowuje prawo do zarządzania majątkiem.
- Przyspieszone postępowanie układowe – umożliwia zawarcie układu w trybie przyspieszonym. Dopuszczalne jest, gdy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnych wierzytelności. Sąd wybiera nadzorcę, który kontroluje działania dłużnika.
- Postępowanie układowe – wdrażane jest wówczas, gdy suma zaległości spornych przekracza pułap 15% wszystkich wierzytelności.
- Postępowanie sanacyjne – majątek dłużnika staje się masa sanacyjną kontrolowaną przez zarządcę. Dłużnik traci prawo do zarządzania przedsiębiorstwem.
Każde postępowanie zwieńczone jest zawarciem układu z wierzycielami.